Fotografický workshop / kurz

Kouzelná zimní Praha

Začátečníci - pokročilí

Pražské historické centrum nabízí nespočet nádherných fotogenických míst. Fotografování města se přitom příliš neliší od fotografování krajiny – i zde dobrá fotka musí sloučit mnoho prvků, které nemůžete ovlivnit – počasí, světlo a samotné uspořádání prostoru. Další pak ovlivnit můžete – volba vhodné doby, motivu a kompozice, použitá technika i nastavení fotoaparátu. Na tomto foto workshopu se naučíte něco od každého. Vydejme se tedy společně do tajuplných i romantických zákoutí Prahy, kde vám ukážu, jak zachytit co nejlépe její nezapomenutelnou zimní atmosféru!

Aktuální termín

9. února

Cena: individuální

Cenu si určí každý účastník sám na konci workshopu – více info níže.

Místo: Praha (centrum)

Místo srazu bude upřesněno později.

Pro rezervování místa účastníka prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Volných míst: 0 z 10 (přijímáni případní náhradníci – vzhledem k nezávaznosti rezervace, může někdo odpadnout, proto je šance, že se na vás ještě dostane)

Pro koho je workshop určen

Nezáleží, jestli jste začátečník nebo zkušený fotograf – přestože budeme převážně venku, bude dost prostoru na praxi, ale i teorii, kterou vám rovnou předvedu v terénu, abyste jen neposlouchali pojmy, jejichž užití si lze někdy obtížně představit. Zaměřuji se na samotné ovládání a nastavení fotoaparátu, práci s ohnisky a zejména pak na kompozici a výběr motivu a lokality.

Jak workshop probíhá

Sejdeme se v centru Prahy a začneme focením za úsvitu. Prakticky celý den se budeme potulovat pražskými zákoutími či parky, přičemž se vždy jedná o nenáročné krátké procházky bez výraznějších převýšení. V průběhu workshopu vám povím také pár střípků z pražské historie a architektury, ukážu, jak nastavit fotoaparát pro konkrétní situace, předám několik zajímavých tipů z praxe a zasvětím vás do práce s danou lokalitou a výběrem vhodného motivu i kompozice.

V průběhu workshopu se zahřejeme při pauze na oběd v jedné z místních restaurací, kde bude rovněž prostor pro diskuzi a předávání (nejen) mých znalostí a zkušeností. Den končí focením při západu slunce, po němž proběhne shrnutí workshopu a zaplacení individuálního “vstupného”.

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

"Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :)."

– Zlatka G.

"Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě "pár" hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-)."

- Milan M.

previous arrow
next arrow
Slider

Proč se zúčastnit mého workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, kompozicí a především obecně s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování městské scenérie – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (vysvětlení s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Příklady, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Zážitkový

Budeme se pohybovat okouzlujícím historickém centru Prahy navíc v období, kdy není tolik přeplněná turisty. Zimní Praha, zvláště když nasněží, má opravdu nezapomenutelnou atmosféru a mnoho míst i přes vliv turismu dodnes neztratilo svůj půvab. Mnozí objevíte nová místa, zaměstnáte tělo i smysly při průzkumu okolí a hledání vhodného místa pro focení. Někteří bydlí za humny, jiní jedou zdaleka – pro všechny ale zpravidla tato příležitost skýtá nové poznání a příjemně strávený čas.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. Přestože jde jen o pár hodin, v rámci samotného focení a chození po krajině / městě se sdílí zážitky z cest a fotografování, diskutuje o focení, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. S ještě větší intenzitou pak poslední 4 roky, kdy působím jako produktový specialista u firmy Olympus, kde rovněž školím a vedu workshopy. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s prací a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení!

Na místě bude k dispozici také několik fotoaparátů a objektivů značky Olympus, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Co si vzít s sebou

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky je zvláště kolem východu a západu slunce nutností stativ. Dále mohu vřele doporučit mít s sebou také ND filtr pro možnost rozmazaní vody, polarizační filtr apod., ale není to nutné. Budeme téměř celou dobu venku, určitě tedy oceníte opravdu teplé oblečení. Když nám bude zima, můžeme se ohřát i někde v kavárně, není ale určitě špatné mít s sebou také termosku s horkým nápojem.

Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. V pražském centru je pak prakticky vše v docházkové vzdálenosti, případně pro úsporu času jen nepatrně popojedeme.

Individuální vstupné

Čtete správně – rozhodl jsem se workshop nabídnout touto formou, neboť je mi sympatická a chci s ní také pracovat. Právě v tomto jednodenním formátu je to ideální příležitost. Každý účastník se jednoduše na konci workshopu rozhodne, kolik za něj zaplatí s ohledem na to, jak moc přínosný ho shledá a jak bude celkově spokojený + stejně tak s ohledem na finanční možnosti každého.

Rád bych udělal workshop přístupný všem, kdo mají zájem, a tak i pokud byste si momentálně nemohli dovolit jeden z mých větších workshopů, nebo si nejste jisti, jestli by pro vás měl adekvátní přínos, můžete si to vyzkoušet v tomto zmenšeném, přesto focením i předáváním znalostí naplněném formátu.:-)

Program workshopu

Neděle 9. února 2020

6:30 – Setkání na místě

 • Fotografování za úsvitu
 • Pohyb po historickém centru (převážně pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Oběd
 • Pohyb po historickém centru (převážně pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování při západu slunce
 • Fotografování nočního města při “modré hodince”

18:00 – ukončení workshopu

Program bude před konáním workshopu upřesněn. Může se rovněž změnit v závislosti na počasí.

Mám zájem o workshop