Fotografický workshop / kurz

Krajina Českého Švýcarska

Začátečníci - Mírně pokročilí

Fotografování krajiny patří mezi nejpokročilejší a současně nejpopulárnější fotografické disciplíny. Ty povedené zpravidla musí sloučit mnoho prvků, které nemůžete ovlivnit – počasí, světlo a samotný krajinný ráz. Další pak ovlivnit můžete – volba kompozice, použitá technika, nastavení fotoaparátu a práce s grafickým editorem. Na tomto fotokurzu (workshopu) se naučíte něco od každého. Přestože větru, dešti neporučíme a hory nepřemístíme, můžeme vhodným načasováním a nalezením dobré lokace docílit úchvatných záběrů. A krajina Českého Švýcarska ve spojení s podzimním obdobím jsou velmi dobrým základem pro jejich získání.

Aktuální termín

10.-11. října 2020

Cena: 1.500 Kč

V ceně není zahrnuto ubytování ani doprava.

Místo: Jetřichovice

Základnou workshopu je Hotel Bellevue, kde budou probíhat přednášky. V hotelu za vás mohu rezervovat pokoj (1.100 Kč/noc), bude-li stále nějaký volný, případně si každý může zajistit ubytování samostatně.

Pro zakoupení workshopu prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Volných míst: 4 z 10 (min. 5 účastníků pro konání workshopu)

Aktuální termín

Momentálně není vypsaný žádný termín tohoto konkrétního workshopu.

Pro termíny jiných workshopů, přejděte prosím sem – https://markusnakus.cz/nabidka/workshopy/ .

Pro koho je workshop určen

Workshop je zaměřen na všechny nadšence do fotografování bez ohledu na jejich dosavadní znalost a zkušenost a bez ohledu na to, jaký vlastní fotoaparát. Více se zde věnuji fotografickým základům v rámci ovládání a nastavení fotoaparátu a stejně tak názorně a srozumitelně vysvětluji základy kompozice a práce se světlem i prostorem. Určitě ale zabrousím také k pokročilejším technikám a způsobům práce, na své by se tedy měli přijít i zkušenější fotografové.

 

Proč se zúčastnit mého workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, grafickým editorem, kompozicí a co je velmi důležité – s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Vysvětlení základních pojmů z hlediska fotografické techniky – clona, závěrka, ISO a další
 • Ukázky a vysvětlení, jak je možné fotoaparát nastavit pro konkrétní situace a jak z něj dostat maximum a docílit obecně lepších výsledků
 • Zejména v rámci práce v terénu a individuální péči ukážu i různé pokročilejší funkce a způsoby, jak s fotoaparátem pracovat např. ve zhoršených světelných podmínkách apod.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Základy kompozice a jak v obrazu věci fungují – vodící křivky a linie, rytmus, zlatý řez, diagonály apod.
 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce – ukázky chování světla v různých situacích
 • Mlhy a podmínky jejich vzniku
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Ukážeme si, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Práce s grafickým editorem

» Zobrazit více

 • Prezentováno na Adobe Photoshop
 • Vyvolání fotky v RAW editoru
 • Základní možnosti úprav – barvy, kontrast, ostrost
 • Ukázka možností práce s vrstvami a maskami

» Skrýt

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

"Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :)."

– Zlatka G.

"Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě "pár" hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-)."

- Milan M.

previous arrow
next arrow
Slider
Zážitkový

Budeme se pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. Někteří bydlí za humny, jiní jedou zdaleka – pro všechny ale zpravidla tato příležitost skýtá nové poznání a příjemně strávený čas.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. V rámci samotného chození po krajině a zejména během večerní volné zábavy se diskutuje o focení, lidé sdílejí své zážitky z cest a fotografování, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

Několik momentek z proběhlých workshopů

Jak workshop probíhá

V rámci workshopu se prolíná teoretická část s praktickou. Část dne strávíme s přednáškami, abychom následně vše vyzkoušeli v praxi. Z hlediska náročnosti nevyžaduje terén kdo ví jakou fyzickou zdatnost – většinou se chodí spíše na kratší vycházky do zvolna stoupajícího terénu a mnohdy po rovině. Jen v případě dvou vyhlídek se leze i pár metrů po kovových žebřících při běžné turistické náročnosti, ale jejich návštěva je věcí domluvy.

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. S ještě větší intenzitou pak poslední 4 roky, kdy působím jako produktový specialista u firmy Olympus, kde rovněž školím a vedu workshopy. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky, ale také kompaktního fotoaparátu či chytrého telefonu. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s prací a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Co si vzít s sebou

Krom vlastního fotoaparátu (příp. chytrého telefonu) a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ a případně notebook. Nepodceňte také počasí, v případě deštivého podzimu oceníte teplé nepromokavé oblečení a vysokou (ideálně také nepromokavou) obuv.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení!

Na místě bude k dispozici také několik fotoaparátů a objektivů značky Olympus, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP – IDEÁLNÍ DÁREK

Také každý rok řešíte, jakým Vánočním či narozeninovým dárkem potěšit své blízké? Kolem nás je spousta věcí a všeobecně se dá říci, že věci, které opravdu potřebujeme, již máme, nebo si je sami pořídíme. V duchu hesla “Nejlepší věci na světě nejsou věci” tak stoupá obliba zážitků jako ideálních dárků. Co pak může být lepšího, než dárek, který umožní dotyčnému prožít krásný víkend a ještě se toho spoustu naučit? Proto jdu takovému způsobu naproti a nabízím v případě zájmu vystavení poukazu v dárkovém vzhledu. Zároveň je možné v rámci dárkového poukazu zajistit také rezervaci ubytování, aby příjemce nemusel nic dalšího vyřizovat.

Ubytování

Základnou workshopu je Hotel Bellevue, kde budou probíhat přednášky. V hotelu za vás mohu rezervovat pokoj (1.100 Kč/noc), bude-li stále nějaký volný, případně si každý může zajistit ubytování samostatně.

V případě zájmu máte poměrně velkou volnost ohledně ubytování v několika blízkých hotelech, apartmánech i penzionech. Pro usnadnění přikládám odkazy, kde můžete ubytování najít:

https://bit.ly/2OuDy0P

Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Na místě se pak přesouváme formou spolujízdy, abychom zbytečně nejezdili více auty.

Program workshopu

Sobota

13:00 – Setkání na místě

 • Úvod a přednáška – Fotografická technika
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce
 • Návrat a přednáška – Základy kompozice
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

Neděle

 • Fotografování východu slunce
 • Rozbor fotografií účastníků, tipy a zpětná vazba
 • Přednáška – Úprava fotografií v grafickém editoru
 • Přednáška – Plánování a vnější vlivy
 • Oběd
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce
 • Rozloučení a odjezd

Program se může změnit v závislosti na počasí. Součástí jsou také přestávky mezi jednotlivými body programu, kdy si účastníci budou moci odpočinout, protřídit fotky apod.

POZOR – vzhledem k nejisté situaci ohledně koronaviru, garantuji vrácení zaplacených záloh v případě možných vládních opatření týkajících se ubytování a sdružování osob.

Registrační formulář

*dle Všeobecných smluvních podmínek. Ubytování si účastníci hradí samostatně.
Odesláním Registračního formuláře se přihlašujete na zvolený fotografický workshop. Přihláška není závazná do zaplacení zálohy.