Fotografický workshop / kurz

Rozkvetlé Moravské Slovácko

Začátečníci - mírně pokročilí

Fotografický workshop pro milovníky přírody. Fotografování krajiny patří mezi nejpokročilejší a současně nejpopulárnější fotografické disciplíny. Ty povedené zpravidla musí sloučit mnoho prvků, které nemůžete ovlivnit – počasí, světlo a samotný krajinný ráz. Další pak ovlivnit můžete – volba kompozice, použitá technika, nastavení fotoaparátu a práce s grafickým editorem. Na tomto workshopu (fotokurzu) se naučíte něco od každého. Přestože větru, dešti neporučíme a hory nepřemístíme, můžeme vhodným načasováním a nalezením dobré lokace docílit úchvatných záběrů. Pomáhat nám v tom bude nádherně zvlněná krajina tzv. Moravského Toskánska v okolí Kyjova, tvořená touto dobou pestrou mozaikou barev místních polí s kvetoucími máky, jetelem a dalšími plodinami.

Aktuální termín

Momentálně není vypsaný žádný termín tohoto konkrétního workshopu.

Pro termíny jiných workshopů, přejděte prosím sem – https://markusnakus.cz/workshopy/ .

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je workshop určen?

 • Začátečníci až mírně pokročilí – důležité je hlavně nadšení pro věc, ale i pokročilejší fotografové se zde rozhodně mají co přiučit
 • Pro ty, které baví focení krajiny a chtějí se v něm posunout dál
 • Pro ty, kteří mají vztah k přírodě a chtějí ji co nejlépe zachytit fotografií
 • Pro každého, kdo chce lépe porozumět své foto technice a být si jistý v jejím ovládání
 • Pro každého, kdo se chce naučit lépe vnímat krajinu se všemi jejími detaily a najít v ní kompozici, která vynikne na fotce

 

Proč se zúčastnit mého workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, kompozicí a co je velmi důležité – s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Vysvětlení základních pojmů z hlediska fotografické techniky – clona, závěrka, ISO a další
 • Ukázky a vysvětlení, jak je možné fotoaparát nastavit pro konkrétní situace a jak z něj dostat maximum a docílit obecně lepších výsledků
 • Zejména v rámci práce v terénu a individuální péči ukážu i různé pokročilejší funkce a způsoby, jak s fotoaparátem pracovat např. ve zhoršených světelných podmínkách apod.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Základy kompozice a jak v obrazu věci fungují – vodící křivky a linie, rytmus, zlatý řez, diagonály apod.
 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Příprava s ohledem na roční období / denní dobu / polohu slunce
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery

» Skrýt

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

"Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :)."

– Zlatka G.

"Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě "pár" hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-)."

- Milan M.

"Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

- Ivan M.

previous arrow
next arrow
Slider
Zážitkový

Budeme se pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. Někteří bydlí za humny, jiní jedou zdaleka – pro všechny ale zpravidla tato příležitost skýtá nové poznání a příjemně strávený čas.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. V rámci samotného chození po krajině se diskutuje o focení, lidé sdílejí své zážitky z cest a fotografování, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Jak workshop probíhá?

Workshop je zaměřen na praktické fotografování, poznávání lokalit a pohyb v terénu. Z hlediska náročnosti je Moravské Toskánsko opravdu velmi příjemné, jelikož obecně spíše přejíždíme auty a pohybujeme se pouze v rámci krátkých vzdáleností v mírném (byť při deštích blátivém) terénu. Z toho důvodu je workshop vhodný prakticky pro jakoukoli věkovou / zdatnostní kategorii.

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu (příp. chytrého telefonu) a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ. Nepodceňte také počasí, v polích Moravského Toskánska umí pěkně foukat, a tak určitě oceníte teplé nepromokavé oblečení a hlavně – vhodnou obuv pro chození po mnohdy rozmáčených polích! Místní matadoři chodí obvykle v holínkách:-).

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení!

Na místě bude k dispozici také několik fotoaparátů a objektivů značky Olympus, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP – IDEÁLNÍ DÁREK

Také každý rok řešíte, jakým Vánočním či narozeninovým dárkem potěšit své blízké? Kolem nás je spousta věcí a všeobecně se dá říci, že věci, které opravdu potřebujeme, již máme, nebo si je sami pořídíme. V duchu hesla “Nejlepší věci na světě nejsou věci” tak stoupá obliba zážitků jako ideálních dárků. Co pak může být lepšího, než dárek, který umožní dotyčnému prožít krásný víkend a ještě se toho spoustu naučit? Proto jdu takovému způsobu naproti a nabízím v případě zájmu vystavení poukazu v dárkovém vzhledu.

Místo konání

Začneme v obci Čejkovice, konkrétně v Hotelu Zámek, kde společně poobědváme a následně vyrazíme za nejfotogeničtějšími lokalitami tzv. Moravského Toskánska. Oběd samozřejmě není povinný a je možné dorazit do restaurace bez objednání obědu nebo až na 13h, kdy budeme odjíždět.

Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Na místě se pak můžeme přesouvat formou spolujízdy, abychom zbytečně nejezdili více auty.

Program workshopu

12:00 – Setkání v Hotelu Zámek v Čejkovicích

 • Společný oběd a úvod
 • Návštěva čejkovické třešně
 • Focení Karlínských vlnek + Karlínských kaštanů
 • Focení kapličky sv. Barbory + Mirabelek
 • Focení Šardických biopásů a okolí při zlaté hodince
 • 20-21h – Rozloučení a ukončení workshopu

Program se může změnit v závislosti na počasí.

POZOR – vzhledem k nejisté situaci ohledně koronaviru, garantuji všem vrácení zaplacených záloh (resp. i plné částky) v případě možných vládních opatření týkajících se ubytování a sdružování osob.