Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
PRIVATE WORKSHOP

Photography workshop with individual approach. Combine your holiday in CZ with your favorite hobby - let me guide you to the best photo spots and teach you how to capture (not only) them literally in the best light! A one-to-one workshop is probably the best way to learn photography techniques that actually work in a simple, straightforward and entertaining way.

Gallery
Interiors & Architecture
Project Rover
previous arrow
next arrow
 

What’s new

🇨🇿 | Zima se blíží
🇬🇧 | Winter is coming
.
🔎 Ve vyšším rozlišení zde | Higher resolution here - markusnakus.cz/galerie/krajina-byti/#gallery/d327baa06df3b4d332242ffbef28eace/893
.
Je čas navštívit staré bohy lesa - zima se blíží...
.
E-M1 Mark II + M.Zuiko Digital 12-100mm F4 PRO
.
#mujolympus #olympus #getolympus #omsystem OM System

FOTO WORKSHOP Městská krajina s OM System 12.12.
🌃🏰📷
Vypadá to slibně - vychytat s workshopem zasněženou Prahu je na hranici zázraku, ale letos by to mohlo klapnout:-). Ještě jsou volná místa na můj poslední letošní workshop, který pořádáme společně s OM System, takže kdo by se chtěl ještě přidat, máte možnost.

Strávíme odpoledne / večer v historickém centru Prahy a navštívíme ty nejfotogeničtější lokality, kde si v praxi vyzkoušíme focení tzv. městské krajiny. Bude-li nám přát počasí, budeme fotit při západu slunce a v každém případě zejména noční Prahu při modré hodince. A noční Praha, zvláště zasněžená, má tu vůbec nejsilnější atmosféru!

Kdo nemá fototechniku Olympus / OM System, nezoufejte, určitě Vám budu mít co zapůjčit;-).

Přihlašovat se můžete na webu OM System zde - events.eao.omsystem.com/praha-s-markem-ondrackem-prosinec-2023 , případně i na mém webu - markusnakus.cz/workshopy/workshop_olympus/ .

INTERESTED IN MY PHOTOS?
Foto-1
PHOTO PRINTS
Most of the photos are available in high resolution, some of them even in very high resolution (up to 80 MPx). It is therefore possible to print them in big formates like 90×60 cm and bigger. See more in the section Offer – Prints.
2019-01-03 11_52_26
STOCK PHOTOS FOR USE ON WEB AND MEDIA
For these purposes you can buy my digital photos in different resolutions and under different licenses, depending on the scale of particular use. See more in the Offer – Stock photos section.

[fwp_borano_title title=”Chtějte víc – staňte se mým mecenášem!” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.patreon.com%2Fmarkusnakus|title:Patreon|target:%20_blank|” tag=”h3″ title_pos=”text-center” absolute_center=”0″ separator=”0″ title_color=”” extra_class=””]

Na tomto Patreon profilu zveřejňuji každou fotku dříve než kdekoli jinde. Zároveň tam můžete nahlédnout do mé “kuchyně” a zjistit jak pracuji se svými fotkami, podívat se na zákulisní záběry z různých focení a mnohem více – jednoduše, být mým mecenášem za to stojí!

– ABOUT ME –

I pursue the beauty of space through photography. Beauty and aesthetics are elements that intertwine with both of my focus – landscape photography and interiors and architecture photography.

I have a deep relationship with nature and landscape and I’m far from just photographing them. Just being there is uplifting for me and I find in it not only the beauty, but also a certain meditative dimension, calmness and connection. Similarly, I appreciate design and architecture, which also works with space, and the emphasis on beauty and aesthetics is its crucial part. In both cases, I focus on capturing all the important elements in the best possible way and emphasizing and multiplying in the photographs what nature or human hands has created.

Between 2015 and 2020, I worked as an Olympus product specialist, whose cameras I use and with whom I continue to work as a lecturer and Olympus Ambassador.