19th Ave New York, NY 95822, USA
PRIVATE WORKSHOP

Photography workshop with individual approach. Combine your holiday in CZ with your favorite hobby - let me guide you to the best photo spots and teach you how to capture (not only) them literally in the best light! A one-to-one workshop is probably the best way to learn photography techniques that actually work in a simple, straightforward and entertaining way.

Gallery
Interiors & Architecture
Project Rover
previous arrow
next arrow
 

What’s new

MarkuSnakus Photography

1 week 20 hours ago

VOLNÁ MÍSTA - Foto workshop Rozkvetlé České středohoří 4.-5.6. 2022 (změna termínu)

Kvůli nemoci jsem musel posunout termín tohoto workshopu, který byl dlouho vyprodaný. Tím se uvolnily 3 místa pro další možné zájemce - kdo byste tedy měl zájem, máte nově opět možnost se přihlásit:-). Rozkvetlé stromy nás nečekají, o to více ale pokvetou louky a stráně kopců, což je vždy skvělá situace pro pořízení parádních krajinářských fotek!

Více info a přihlašovací formulář zde - markusnakus.cz/workshopy/rozkvetle-ceske-stredohori/

MarkuSnakus Photography

1 week 5 days ago

FOTO FEST MORAVA 28.5. 2022

Schyluje se k zajímavě vypadající akci, která by mohla rozčeřit stojaté pocovidové vody, kdy se skoro nic nemohlo dít. Mám tu čest být její součástí, a sice jako přednášející, kdy tématem tentokrát nebude krajina, ale mé druhé zaměření - focení interiérů a obecně architektury.

Ukážu výběr svých fotografií a doplním je svými postřehy a radami jak co nejlépe fotit rozmanité prostory, prozradím, jaké postupy jsem pro dané snímky volil já i na co si dát pozor. Vedle mě (nebo spíš budu já vedle nich:-) ) vystoupí samá známá jména, jako Martin Rak, Petr Bambousek a další.

Koho zajímá více a chtěl by dorazit, podívejte se na web akce - www.fotofestmorava.cz/inpage/uvodni-stranka/ .

INTERESTED IN MY PHOTOS?
Foto-1
PHOTO PRINTS
Most of the photos are available in high resolution, some of them even in very high resolution (up to 80 MPx). It is therefore possible to print them in big formates like 90×60 cm and bigger. See more in the section Offer – Prints.
2019-01-03 11_52_26
STOCK PHOTOS FOR USE ON WEB AND MEDIA
For these purposes you can buy my digital photos in different resolutions and under different licenses, depending on the scale of particular use. See more in the Offer – Stock photos section.

[fwp_borano_title title=”Chtějte víc – staňte se mým mecenášem!” link=”url:https%3A%2F%2Fwww.patreon.com%2Fmarkusnakus|title:Patreon|target:%20_blank|” tag=”h3″ title_pos=”text-center” absolute_center=”0″ separator=”0″ title_color=”” extra_class=””]

Na tomto Patreon profilu zveřejňuji každou fotku dříve než kdekoli jinde. Zároveň tam můžete nahlédnout do mé “kuchyně” a zjistit jak pracuji se svými fotkami, podívat se na zákulisní záběry z různých focení a mnohem více – jednoduše, být mým mecenášem za to stojí!

– ABOUT ME –

I pursue the beauty of space through photography. Beauty and aesthetics are elements that intertwine with both of my focus – landscape photography and interiors and architecture photography.

I have a deep relationship with nature and landscape and I’m far from just photographing them. Just being there is uplifting for me and I find in it not only the beauty, but also a certain meditative dimension, calmness and connection. Similarly, I appreciate design and architecture, which also works with space, and the emphasis on beauty and aesthetics is its crucial part. In both cases, I focus on capturing all the important elements in the best possible way and emphasizing and multiplying in the photographs what nature or human hands has created.

Between 2015 and 2020, I worked as an Olympus product specialist, whose cameras I use and with whom I continue to work as a lecturer and Olympus Ambassador.