Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

FOTOEXPEDICE / FOTOKURZ

ZIMNÍ ISLAND

začátečníci – pokročilí

Fotoexpedice je mnohem více než jen školou fotografování. Je zážitkem, který ve vás zůstane mnoho měsíců, let, nebo také celý život a pro nadšeného fotografa představuje perfektní dovolenou:-). Vezmu vás na ty nejfotogeničtější místa dechberoucího Islandu a povedu vás, abyste se zdokonalili ve vašem oblíbeném koníčku (či přímo vášni). Získáte znalosti fotografické teorie, které hned můžete vyzkoušet v praxi a pochopit souvislosti, které vám možná dříve unikaly.

Island mě hned napoprvé uchvátil a doslova uhranul svou drsnou krásou stejně, jako mnoho jiných fotografů a turistů. Vůči němu nelze zůstat netečný, zvláště, pokud máte zálibu ve focení krajiny. To, co zde uvidíte a zažijete, si budete pamatovat celý život a fotky, které zde pořídíte, budou nejspíš patřit k těm nejpůsobivějším, které se vám kdy povedou:-). Proto vás zvu k přidání se k této fotoexpedici, při které vám všechna ta místa ukážu a povedu vás k tomu, abyste je dokázali co nejlépe zachytit na fotce.

AKTUÁLNÍ TERMÍN

1.-8. BŘEZNA 2025

VOLNÁ MÍSTA

Pro zakoupení workshopu prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Velikost skupiny: 3-6 účastníků

Cena: 22.990 Kč -> akční cena 20.990 Kč

V ceně není zahrnuto ubytování ani doprava (odhad celkových nákladů vizte níže).

Místo: Island – jih ostrova

Fotoexpedice bude mít 2 základny v podobě ubytování a přednáškových prostor, abychom postihli velkou část jižního pobřeží ostrova. Přestože ubytování není v ceně fotoexpedice, předpokládám společné ubytování (v samostatných pokojích, případně po dvou) ve stejném hotelu a v přihlašovacím formuláři můžete zažádat o rezervaci ubytování mým prostřednictvím.

Součástí ceny je poskytnutí součinnosti při nákupu letenek.

Pro přihlášení se k fotoexpedici prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je fotoexpedice určena?

Tuto výpravu nazývám fotoexpedice, jelikož se jedná fotokurz spojený s výjezdem do zahraničí, a tedy z velké části s objevováním a zážitky ze vzdálenějších končin. Zúčastnit se může opravdu každý, kdo má vztah ke krajině, přírodě a jejich focení, přičemž není vyžadována přílišná znalost, takže ani méně zkušení fotografové by se určitě neměli ztrácet. Navíc bude dostatek času se každému věnovat individuálně, dle jeho aktuální úrovně. Stejně jako na mých pokročilejších workshopech nicméně kladu zvýšený důraz na kompozici a pokročilejší práci s prostorem a světlem, stejně jako na specifické funkce a možnosti nastavení fotoaparátů.


Jak fotoexpedice probíhá?

Forma fotoexpedice se trochu liší od klasického workshopu / kurzu. Důležitou součástí je samotná cesta do zahraničí a prozkoumávání nových, vzdálenějších míst a krajiny, kterou v naší jinak rozmanité a krásné domovině zkrátka nenajdeme. Více času tedy budeme trávit venku, abychom náš čas na daném místě využili co nejvíce k poznávání, spíše než vysedávání nad teorií v hotelu. Samozřejmě vám toho chci ale zároveň co nejvíce předat i z této oblasti a bude tedy dostatek prostoru i pro tento aspekt fotoexpedice.

Náročnost
Island je v tomhle velmi přívětivý – prakticky všechny zajímavé lokality jsou hned u silnice, takže stačí maximálně trochu popojít a můžeme fotit:-). Fotoexpedice je tedy přístupná prakticky jakékoli věkové / zdatnostní kategorii. Celkově se snažím workshopy ladit spíše do pohodové roviny a případné namáhavější úseky kombinuji s místy, kam se dá dojet autem apod. Určitě je ale nutné mít základní schopnost chodit, tedy nemít přímo nějaké zdravotní omezení, které by vás omezovalo v pohybu. V průběhu dne také vyčleňuji prostor pro odpočinek a nabrání sil. Workshopů se často účastní lidé (před)důchodového věku, čemuž náročnost v rámci možností přizpůsobuji.


Proč se zúčastnit mé fotoexpedice / workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, grafickým editorem, kompozicí a co je velmi důležité – s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Základní kompoziční vodítka
 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem
 • Práce s emocemi a celkovým vyzněním fotografie

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce – ukázky chování světla v různých situacích
 • Mlhy a podmínky jejich vzniku
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Ukážeme si, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Viola P.

Děkuji za kurz v krásném prostředí. Oceňuji profesionální a trpělivý přístup k nám všem s ohledem na naše dosavadní zkušenosti. Rozhodně mi kurz byl přínosem, zjistila jsem další funkce mého fotoaparátu, které jsem dosud nepoužívala. Pomohlo mi i vyslechnutí zkušeností dalších účastníků kurzu.

Jana P.

Moc díky za WS v Českém středohoří. Mám z něho nejlepší pocity, i když nám světlo tolik nepřálo. Spousta dobrých rad od Tebe, přednášky supr. Byla dobrá parta lidí, je to fajn poznat další blázny do focení :).

Janis K.

Bylo to velmi přínosné. Pro mě bylo hodně zajímavé zejména to, že jsem vše mohl slyšet uceleně a také to, že některé pro mně obtížné scény realizovatelné, jsou pro vás samozřejmé. Člověku to dodá pocit, že to vlastně jde.

Inna K.

Workshop se mi líbil, určitě jsem si odnesla pár dalších nových poznatků. Oceňuji Tvůj individuální přístup k účastníkům a snahu každého nějak obohatit, někam ho posunout, což nebývá úplně běžné na všech workshopech. Ráda jsem poznala nová, dosud neznámá místa i nové lidičky.

Olda Č.
Zjistili jsme, že jeden takový workshop je mnohokrát lepší než stokrát shlédnuté video na You Tube. Oceňujeme tvůj přístup, který byl v rámci možností individuální.
Michal J.

Chtěl by jsem ti poděkovat za dobře vedený workshop, kde se zajímavě kombinovaly praktické i teoretické znalosti a vzájemně se doplňovaly. Jelikož České středohoří znám, tak mě místa vhodná pro focení nepřekvapila, ale co bylo pro mě důležité je to, jak se nově na ně dívat, co hledat v krajině a jak udělat kompozici, která dává smysl a zaujme. V neposlední řadě jsme se velmi dobře věnovali i technické stránce fotografie a ovládání fotoaparátu. Nesmím též zapomenout na velmi přátelskou atmosféru, která dojem ještě umocnila.

Michaela H.

Mas to hezky promyslene a nam ses venoval na 100%. Libilo se mi i to, jak jsi ukazoval, jak a odkud přesne mame dane misto fotit, protože my sami bychom to urcite nevideli. Celkove se mi to libilo, jsi fajn lektor, hodne toho vis a umis a predavas to ochotne a lidsky dal. Jsem rada, ze jsem s vami jela 🙂

Jiří Č.
Takže ke kurzu – jednoduše skvělý!
Oceňuji přátelskou atmosféru, tvůj pohodový a klidný přístup, a přesto odborný. Super bylo, že jsi nebyl sám, ale byl s tebou Milan. Dobré bylo, že když jsem fotil, vlastně kdokoli, a třeba pak tápal, co a jak dál, najednou jsi se zjevil ty nebo Milan, a poradili nebo ukázali, jak byste to fotili. A to je pro mě nejcennější, vidět, jak to dělá profík, jak u toho přemýšlí, čeho si všímá apod. Dále mi to změnilo pohled na širokoúhlý objektiv, jak lépe pracovat s popředím a nebát se ani širokáč naklonit a využívat “kácejících linií”.
Zážitkový

Budeme cestovat, a tedy poznávat a prozkoumávat! Velkou část času se budeme pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte (ve zdravé míře) tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. A kromě fotek si odvezete zážitky spočívající v samotném bytí ve vzdálených (a přece v mnohém blízkých) krajích.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. V rámci samotného chození po krajině a zejména během večerní volné zábavy se diskutuje o focení, lidé sdílejí své zážitky z cest a fotografování, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus (dnes OM System), kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Mnohdy mě navíc při workshopech doprovází také můj kamarád a kolega fotograf Milan Strachota, který se se mnou věnuje účastníkům na lokacích a obohacuje můj výklad o jeho postřehy.

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ, polarizační nebo ND filtr (kdo má) a hodit se může notebook pro zapisování poznámek a zálohování fotek. Nepodceňte také počasí – Island umí být překvapivě mírný, ale stejně tak se prudce změnit na drsné místo se silným větrem a deštěm nebo sněhem. Nutností je tedy teplé a nepromokavé oblečení a vysoká obuv. Stejně tak při nejmenším velmi doporučuji nesmeky.

Lokality, které navštívíme

Těšit se můžete na (fotograficky) nejzajímavější lokality, které můžete vidět na zde přiložených fotografiích. Jedná se zejména o místa jako Dyrhólaey, vodopád Skógafoss, Diamond beach, Vestrahorn, Reynisfjara beach, Jökulsárlón a další.

Žádná z lokalit nepředstavuje nijak náročnou túru – prakticky všechny nejlepší lokality se nachází poblíž silnice a vesměs jdeme jen kousek od auta, často po rovině a jen občas do mírného kopce. Pobyt nám určitě nezkazí ani případný déšť a zataženo – na Islandu se za takového počasí fotí možná nejlépe a pomáhá dotvářet atmosféru zejména u rozbouřeného moře.

FOTOEXPEDICE – IDEÁLNÍ DÁREK

Také každý rok řešíte, jakým Vánočním či narozeninovým dárkem potěšit své blízké? Kolem nás je spousta věcí a všeobecně se dá říci, že věci, které opravdu potřebujeme, již máme, nebo si je sami pořídíme. V duchu hesla “Nejlepší věci na světě nejsou věci” tak stoupá obliba zážitků jako ideálních dárků. Co pak může být lepšího, než dárek, který umožní dotyčnému ponořit se do své profese či oblíbeného koníčku a posunout se v něm dál? Proto jdu takovému způsobu naproti a nabízím v případě zájmu vystavení poukazu v dárkovém vzhledu. Zároveň je možné v rámci dárkového poukazu zajistit také rezervaci ubytování, aby příjemce nemusel nic dalšího vyřizovat.

Ubytování

Vzhledem k politice islandských hotelů není možné rezervovat pokoje dříve, než budu mít přihlášené účastníky. Jakmile tedy bude přihlášen minimální potřebný počet účastníků (3), rezervujeme pokoje v jednom z vybraných hotelů buď mým prostřednictvím pro všechny účastníky, nebo účastníkům pošlu odkaz na Booking.com apod. a případně poskytnu součinnost s rezervací. V březnu bývají islandské hotely poloprázdné, neměl by tedy být problém se ubytovat i na poslední chvíli.


DOPRAVA

Samotná fotoexpedice začne až na Islandu, na který se každý dopravíme individuálně. To ale neznamená, že vás v tom úplně nechám – v rámci ceny je i má součinnost s nákupem letenek. V momentě, kdy budou na fotoexpedici přihlášení 3 účastníci, budu si kupovat letenku a pošlu všem účastníkům odkaz na konkrétní let, kterým hodlám letět, aby si mohli koupit místa ve stejném letadle. Zároveň pro někoho může být vhodnější letiště ve Vídni než v Praze, pro někoho zase spíše Frankfurt než Vídeň apod. Někdo možná bude chtít na Island dorazit na vlastní pěst dříve či odletět později – záleží na vašich preferencích, jestli se chcete už od ČR držet mě, nebo se sejdeme až na Islandu:-).

Fotoexpedice pak reálně začíná na Islandu zapůjčením auta. Primárně počítám s variantou, že si půjčíme jedno auto (dodávku až pro 8 lidí) pro všechny, ale můžete si také půjčit auto sami, pokud byste se třeba chtěli na Islandu zdržet déle a/nebo chtěli mít volnost udělat si zajížďku na vlastní pěst.


Náklady

Odhadované celkové náklady na jednotlivce jsou v rozmezí 70 – 80.000 Kč. V odhadu započítávám cenu samotné fotoexpedice, letenky, ubytování, půjčení auta + náklady na pohonné hmoty (rozpočítáno mezi všechny zúčastněné), jídlo a návštěvu ledovcové jeskyně. U ubytování může být velký rozptyl dle toho, jestli budete chtít samostatný pokoj, nebo ho sdílet s dalším účastníkem, případně bývají na výběr pokoje s vlastní koupelnou, nebo levnější se sdílenou.

PROGRAM WORKSHOPU

Sobota

 • Setkání na místě, zapůjčení auta a ubytování
 • Dle času příletu buď cestou na ubytování focení západu slunce, případně dle předpovědi polární záře
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

Neděle – Pátek
Přednášky:

 • Island – příroda, historie, lokace
 • Fotografická technika – základní pojmy, ovládání a nastavení fotoaparátu
 • Kompozice a estetika ve fotografii
 • Počasí, plánování a vnější vlivy
 • Rozbor vašich fotografií – tipy a zpětná vazba

 

 • Fotografování východů slunce (v případě příznivých podmínek)
 • Dopo-  a odpolední pohyb v krajině (autem i pěšky), poznávání různých lokalit (vizte hrubý výčet lokalit výše) s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a nastavením fotoaparátu
 • V plánu je také okořenění fotoexpedice výletem do ledovcové jeskyně pod vulkánem Katla (dle možností v době naplnění fotoexpedice)
 • Volitelným (ale nezapomenutelným) zpestřením je také koupání v termálním bazénu / laguně – dle časových možností a priorit na místě
 • Fotografování západů slunce (v případě příznivých podmínek)
 • V případě příznivé předpovědi také některou noc focení polární záře (není pro mě prioritou, ale pokud budou podmínky, určitě to zkusíme)
 • Den zakončíme vždy večeří a volným programem, kdy můžeme dále probírat vše možné ohledně focení, ale i přírody, cestování a všeho co nás napadne (pokud nevyrazíme na auroru):-)

Sobota

 • Snídaně, odjezd na letiště, rozloučení a odlet zpět domů

Program je pochopitelně pouze orientační – upřesňovat se bude těsně před odjezdem a současně až na místě, v závislosti na počasí. Součástí jsou také přestávky mezi jednotlivými body programu, kdy si účastníci budou moci odpočinout, protřídit fotky apod.

Registrační formulář

*pokud bude možné pokoj rezervovat mým prostřednictvím dle Všeobecných smluvních podmínek. Ubytování si účastníci hradí samostatně.
Odesláním Registračního formuláře se přihlašujete na zvolený fotografický workshop. Přihláška není závazná do zaplacení zálohy.