KDO JSEM

FOTÍM KRAJINU

Jmenuji se Marek Ondráček, přičemž v rámci své (nejen) fotografické činnosti jsem si zvykl vystupovat pod přezdívkou MarkuSnakus.

Má cesta fotografa je od počátku úzce spjata s krajinou a přírodou jako takovou. Rok od roku si více uvědomuji důležitost, křehkost a proměnlivost přírody a laicky se zajímám i o vlivy a procesy, které ji utvářejí. Čím dál více objevuji a uvědomuji si také její skryté působení na člověka, ale i působení člověka na ni. Jelikož jsem dlouho žil a stále pracuji ve velkoměstě, mám potřebu čím dál častěji vyhledávat klid a samotu v přírodě. Že se ji snažím také co nejlépe zachytit na fotce s tím pak jde ruku v ruce.

FOTÍM NA ZAKÁZKU

V rámci mé profesionální činnosti se zaměřuji především na fotografování interiérů a exteriérů a příležitostně také portrétů a produktů. Mám zkušenosti také s fotografováním konferencí apod. Své dlouholeté zkušenosti využívám k docílení technicky i kompozičně vynikajících fotografií, přičemž kladu důraz také na přátelskou a otevřenou komunikaci se zákazníky.

S dlouholetým kamarádem a rovněž fotografem Milanem Strachotou jsme založili (resp. oživili) projekt Fotitelé.cz. Jde primárně o instagramový projekt, do nějž vkládáme fotky, které zachycují převážně určitou atmosféru míst a tak úplně nepasují do našich běžných portfolií. Přes pozvolné začátky jde dnes o z našeho pohledu velmi svébytný projekt a fotek v něm si čím dál více ceníme.

MÉ MILNÍKY

2006

– Koupil jsem první DSLR fotoaparát a začal více objevovat fotografování

2012

– Začal jsem fotografovat profesionálně

– První zakázky v rámci focení svateb a konferencí

– Založen projekt Fotitelé.cz s kamarádem Milanem Strachotou

– Začínám prodávat fotografie ve fotobankách

2013

– První zakázky v rámci focení interiérů a exteriérů

2015

– Nastoupil jsem do Olympus Czech Group jako produktový manažer

– Stal jsem se Olympus ambasadorem

– Fotografie Studený úsvit v Top 10 Velké letní soutěže Scenerie.cz

– Fotografie Odtékající na 3. místě soutěže Kouzlo podzimu, Scenerie.cz

– Vedu první jednodenní fotografické kurzy

2016

– Uspořádán první víkendový krajinářský workshop ve spolupráci Olympus / Fotolab.cz

– Prodána první fotografie (Srdov) do tištěného magazínu (Krásný venkov)

– Začal jsem hlouběji zkoumat fotografii, zejména pak techniky úprav fotografií v post-processu. Mé fotografie díky tomu jednoznačně stouply v kvalitě o úroveň výše.

2017

Výstava Krajina Bytí – společná výstava s kamarádem Milanem Strachotou. Poprvé jsme zformulovali náš přístup k fotografování krajiny a krajině samotné. Z názvu výstavy se následně stal koncept, jehož se držíme.

– Prodej prvních foto obrazů

– 1. místo v soutěži Podzimní rozbřesky magazínu FotoVideo s fotkou “Podzimní úsvit na Bledu”

– Umístění ve výběru nejlepších fotografií v soutěži Fine Art Photo awards

2018

– Založení tohoto webu markusnakus.cz

2019

– Začínám natáčet videa – první zakázka pro META o.p.s.

– Prohlubuji činnost v rámci fotografování interiérů a exteriérů – velká zakázka pro Villa Richter

– Výhra v soutěži Lens of a Lifetime prestižního magazínu Landscape Photography Magazine s fotkou “Podzimní úsvit na Bledu”

– Uspořádán první ryze vlastní krajinářský workshop s hlubší průpravou v krajinářské fotografii

ČÍM FOTÍM

Moje fotografická cesta je od roku 2015 silně spojena s firmou Olympus, v níž vděčně působím jako produktový specialista a školitel. Díky tomu se mi otevřely nové obzory jak z hlediska fotografické techniky, tak znalostí a větší otevřenosti ohledně fotografických motivů. Bylo mi díky tomu také umožněno vést fotografické workshopy, přičemž možnost podělit se o své zkušenosti a pomoci ostatním ke zlepšení v tom, co je baví, mi dává smysl jako máloco.

Moje fotografická cesta je od roku 2015 silně spojena s firmou Olympus, v níž vděčně působím jako produktový specialista a školitel. Díky tomu se mi otevřely nové obzory jak z hlediska fotografické techniky, tak znalostí a větší otevřenosti ohledně fotografických motivů. Bylo mi díky tomu také umožněno vést fotografické workshopy, přičemž možnost podělit se o své zkušenosti a pomoci ostatním ke zlepšení v tom, co je baví, mi dává smysl jako máloco.

AKTUÁLNÍ FOTO VÝBAVA

Fotoaparát

Olympus OM-D E-M1 Mark II

Objektivy

Nejčastěji používám špičkové objektivy řady M.Zuiko Digital řady PRO. Konkrétně 12-40mm f2.8 PRO40-150mm f2.8 PRO a 7-14mm f2.8 PRO. Pro portréty apod. používám také světelné pevné objektivy, zvláště ohniska 17mm, 25mm a 45mm.

Další výbava

Stativy, filtry, blesky, odrazná plocha…

MÁTE ZÁJEM O FOTKY ČI NAFOCENÍ?

DALŠÍ AKTIVITY

Již od puberty se snažím psát. Vždy tato činnost stála trochu v pozadí za focením a muzikou, mám ale v úmyslu se mu věnovat více. Již před nějakou dobou jsem založil jednoduchý blog, kam vkládám povídky, myšlenky a jednoduše věci, které mě zaujmou.

Můj vztah k přírodě se postupem času stále více prohlubuje. Již před pár lety mě stav mnohých míst dovedl k založení malé spontánní iniciativy, jejímž smyslem je dobrovolně a neorganizovaně sbírat odpadky, na které narazíme během našich výletů. Zapojit se může opravdu každý:-).