19th Ave New York, NY 95822, USA

FOTOEXPEDICE / FOTOKURZ

PODZIMNÍ SLOVINSKO

začátečníci – pokročilí

Fotografický workshop pro milovníky cestování a přírody. Slovinsko je země, kterou jsem si zamiloval hned při své první návštěvě. Od té chvíle jsem věděl, že právě sem bych si dovedl představit uspořádat fotografickou expedici, neboť je zde na malém prostoru mimořádné množství úchvatných míst, nad nimiž oko a srdce každého (nejen) krajinářského fotografa zaplesá. Vysoké hory, četné kopce ozdobené malebnými kostelíky, horské řeky, vodopády, jezera… Těžko tu krásu vyjádřit slovy. Proto vás zvu k přidání se k této fotoexpedici, při které vám všechna ta místa ukážu a povedu vás k tomu, abyste je dokázali co nejlépe zachytit na fotce.

AKTUÁLNÍ TERMÍN

24.-29. října 2023

VOLNÁ MÍSTA


Velikost skupiny: 4-8 účastníků

Cena: 6.990 Kč

V ceně není zahrnuto ubytování ani doprava.

Místo: Slovinsko

Základnou workshopu je Hotel Ribno, kde budou probíhat přednášky. V objednávce můžete zažádat o rezervaci pokoje, případně si každý může zajistit ubytování samostatně.

Pro zakoupení workshopu prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je fotoexpedice určena?

Tuto výpravu nazývám fotoexpedice, jelikož se jedná fotokurz spojený s výjezdem do zahraničí, a tedy z velké části s objevováním a zážitky ze vzdálenějších končin. Zúčastnit se může opravdu každý, koho zajímá fotografování krajiny, přičemž není vyžadována přílišná znalost, takže ani méně zkušení fotografové by se určitě neměli ztrácet. Navíc bude dostatek času se každému věnovat individuálně, dle jeho aktuální úrovně. Stejně jako na mých pokročilejších workshopech nicméně kladu zvýšený důraz na kompozici a pokročilejší práci s prostorem a světlem, stejně jako na specifické funkce a možnosti nastavení fotoaparátů a úpravy fotografií v počítači.


Jak fotoexpedice probíhá?

Forma fotoexpedice se trochu liší od klasického workshopu / kurzu. Důležitou součástí je samotná cesta do zahraničí a prozkoumávání nových, vzdálenějších míst a krajiny, kterou v naší jinak rozmanité a krásné domovině zkrátka nenajdeme. Více času tedy budeme trávit venku, abychom náš čas na daném místě využili co nejvíce k poznávání, spíše než vysedávání nad teorií v hotelu. Samozřejmě vám toho chci ale zároveň co nejvíce předat i z této oblasti, proto zvláště na večer bude dostatek prostoru i pro tento aspekt fotoexpedice.

Náročnost

» Zobrazit více

Slovinsko má obrovskou výhodu, že není třeba být žádný horolezec s perfektní fyzičkou, jelikož prakticky všechna ta malebná místa jsou často přístupná k focení prakticky od silnice, nebo jen krátkou procházkou při nejhorším do mírného kopce. Fotoexpedice je tedy přístupná prakticky jakékoli věkové / zdatnostní kategorii. Celkově se snažím workshopy ladit spíše do pohodové roviny a případné namáhavější úseky kombinuji s místy, kam se dá dojet autem apod. V průběhu dne také vyčleňuji prostor pro odpočinek a nabrání sil. Workshopů se často účastní lidé (před)důchodového věku, čemuž náročnost v rámci možností přizpůsobuji.

» Skrýt


Proč se zúčastnit mé fotoexpedice / workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, grafickým editorem, kompozicí a co je velmi důležité – s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Základní kompoziční vodítka
 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem
 • Práce s emocemi a celkovým vyzněním fotografie

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce – ukázky chování světla v různých situacích
 • Mlhy a podmínky jejich vzniku
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Ukážeme si, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Práce s grafickým editorem

» Zobrazit více

 • Prezentováno na Adobe Photoshop
 • Vyvolání fotky v RAW editoru
 • Základní možnosti úprav
 • Práce s vrstvami a maskami
 • Osvědčené postupy vs. časté způsoby, jak mnozí fotografii degradují

» Skrýt

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Zážitkový

Budeme cestovat, a tedy poznávat a prozkoumávat! Velkou část času se budeme pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte (ve zdravé míře) tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. A kromě fotek si odvezete zážitky spočívající v samotném bytí ve vzdálených (a přece v mnohém blízkých) krajích.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. V rámci samotného chození po krajině a zejména během večerní volné zábavy se diskutuje o focení, lidé sdílejí své zážitky z cest a fotografování, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Mnohdy mě navíc při workshopech doprovází také můj kamarád a kolega fotograf Milan Strachota, který se se mnou věnuje účastníkům na lokacích a obohacuje můj výklad o jeho postřehy.

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ a notebook. Nepodceňte také počasí, v případě deštivého podzimu oceníte teplé nepromokavé oblečení a vysokou (pro případ focení potoků ideálně také nepromokavou) obuv.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení

V rámci workshopu mohu také zapůjčit vybrané fotoaparáty a objektivy značky Olympus / OM System, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Lokality, které navštívíme

Jezero Bled

Kostel Sv. Tomáše

Vodopád Šum

Soča

Triglav

A další…

FOTOEXPEDICE – IDEÁLNÍ DÁREK

Také každý rok řešíte, jakým Vánočním či narozeninovým dárkem potěšit své blízké? Kolem nás je spousta věcí a všeobecně se dá říci, že věci, které opravdu potřebujeme, již máme, nebo si je sami pořídíme. V duchu hesla “Nejlepší věci na světě nejsou věci” tak stoupá obliba zážitků jako ideálních dárků. Co pak může být lepšího, než dárek, který umožní dotyčnému prožít nádhernou dovolenou a ještě se toho spoustu naučit? Proto jdu takovému způsobu naproti a nabízím v případě zájmu vystavení poukazu v dárkovém vzhledu.

Ubytování

Základnou workshopu je Hotel Ribno, kde budou probíhat přednášky. V hotelu jsou dopředu rezervované pokoje pro všechny účastníky, a je tedy možné v objednávce zažádat o přepsání rezervace na Vaše jméno, případně si každý může zajistit ubytování samostatně. Vzhledem ke kapacitě může být nutné, aby byli účastníci ubytováváni po dvou. Při ubytování po dvou je cena cca 1200-1300 Kč osoba / noc s polopenzí. Detaily ohledně ubytování ovšem budou domlouvány individuálně.


Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Vzhledem ke vzdálenosti však počítám se vzájemnou domluvou účastníků ohledně možnosti spolujízdy. Vše se bude přesněji domlouvat cca 1 měsíc před konáním fotoexpedice, až bude jasnější počet účastníků.

Na místě se pak přesouváme formou spolujízdy, abychom zbytečně nejezdili více auty.

– Partneři vítáni! –

Vzhledem k povaze fotoexpedice, kdy se jedná o z mého pohledu perfektní formu dovolené, je možné vzít s sebou rovněž svého partnera / partnerku či jiný doprovod. Přestože partneři zřejmě nepojedou na fotoexpedici primárně čerpat mé znalosti a zkušenosti, budou se s výjimkou přednášek účastnit veškerého programu s námi, za což by zaplatili sníženou, vesměs symbolickou částku 1 500 Kč.

PROGRAM WORKSHOPU

Úterý

» Zobrazit více


Setkání na místě, ubytování

» Skrýt

Středa

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Úvodní přednáška – Slovinsko a jeho příroda
 • Přednáška – Technika
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Přednáška – Kompozice
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Čtvrtek

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Přednáška – Úprava fotografií v grafickém editoru
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Přednáška – Plánování a vnější vlivy
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Pátek

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Sobota

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Neděle

» Zobrazit více

 • Rozbor fotografií účastníků, tipy a zpětná vazba
 • Snídaně, rozloučení a odjezd zpět domů

» Skrýt

Program je pochopitelně pouze orientační – upřesňovat se bude těsně před odjezdem a současně až na místě, v závislosti na počasí. Součástí jsou také přestávky mezi jednotlivými body programu, kdy si účastníci budou moci odpočinout, protřídit fotky apod.

POZOR – garantuji všem vrácení zaplacených záloh (resp. i plné částky) v případě nemožnosti fotoexpedici konat v důsledku vládních opatření proti koronaviru.

Registrační formulář

*dle Všeobecných smluvních podmínek. Ubytování si účastníci hradí samostatně.
Odesláním Registračního formuláře se přihlašujete na zvolený fotografický workshop. Přihláška není závazná do zaplacení zálohy.

Leave a comment