Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

FOTOEXPEDICE / FOTOKURZ

PODZIMNÍ SLOVINSKO

začátečníci – pokročilí

Fotoexpedice je mnohem více než jen školou fotografování. Je zážitkem, který ve vás zůstane mnoho měsíců, let, nebo také celý život a pro nadšeného fotografa představuje perfektní dovolenou:-). Vezmu vás na ty nejfotogeničtější místa v malebném Slovinsku a povedu vás, abyste se zdokonalili ve vašem oblíbeném koníčku (či přímo vášni). Získáte znalosti fotografické teorie, které hned můžete vyzkoušet v praxi a pochopit souvislosti, které vám možná dříve unikaly. Slovinsko je země, kterou jsem si zamiloval hned při své první návštěvě. Na malém prostoru se tam nachází mimořádné množství úchvatných míst, nad nimiž oko a srdce každého (nejen) krajinářského fotografa zaplesá. Vysoké hory, četné kopce ozdobené malebnými kostelíky, horské řeky, vodopády, jezera… Těžko tu krásu vyjádřit slovy. Proto vás zvu k přidání se k této fotoexpedici, při které vám všechna ta místa ukážu a povedu vás k tomu, abyste je dokázali co nejlépe zachytit na fotce.

AKTUÁLNÍ TERMÍN

22.-27. října 2024

VOLNÁ MÍSTA


24.-29. října 2025

VOLNÁ MÍSTA

Velikost skupiny: 4-8 účastníků

cena: 6.990 Kč

V ceně není zahrnuto ubytování ani doprava.

Místo: Slovinsko

Základnou workshopu je Hotel Ribno, kde budou probíhat přednášky. V objednávce můžete zažádat o rezervaci pokoje, případně si každý může zajistit ubytování samostatně.

Pro zakoupení workshopu prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je fotoexpedice určena?

Tuto výpravu nazývám fotoexpedice, jelikož se jedná fotokurz spojený s výjezdem do zahraničí, a tedy z velké části s objevováním a zážitky ze vzdálenějších končin. Zúčastnit se může opravdu každý, kdo má vztah ke krajině, přírodě a jejich focení, přičemž není vyžadována přílišná znalost, takže ani méně zkušení fotografové by se určitě neměli ztrácet. Navíc bude dostatek času se každému věnovat individuálně, dle jeho aktuální úrovně. Stejně jako na mých pokročilejších workshopech nicméně kladu zvýšený důraz na kompozici a pokročilejší práci s prostorem a světlem, stejně jako na specifické funkce a možnosti nastavení fotoaparátů.


Jak fotoexpedice probíhá?

Forma fotoexpedice se trochu liší od klasického workshopu / kurzu. Důležitou součástí je samotná cesta do zahraničí a prozkoumávání nových, vzdálenějších míst a krajiny, kterou v naší jinak rozmanité a krásné domovině zkrátka nenajdeme. Více času tedy budeme trávit venku, abychom náš čas na daném místě využili co nejvíce k poznávání, spíše než vysedávání nad teorií v hotelu. Samozřejmě vám toho chci ale zároveň co nejvíce předat i z této oblasti, proto zvláště na večer bude dostatek prostoru i pro tento aspekt fotoexpedice.

Náročnost
Slovinsko má obrovskou výhodu, že není třeba být žádný horolezec s perfektní fyzičkou, jelikož prakticky všechna ta malebná místa jsou často přístupná k focení prakticky od silnice, nebo jen krátkou procházkou při nejhorším do mírného kopce. Fotoexpedice je tedy přístupná prakticky jakékoli věkové / zdatnostní kategorii. Celkově se snažím workshopy ladit spíše do pohodové roviny a případné namáhavější úseky kombinuji s místy, kam se dá dojet autem apod. Určitě je ale nutné mít základní schopnost chodit, tedy nemít přímo nějaké zdravotní omezení, které by vás omezovalo v pohybu. V průběhu dne také vyčleňuji prostor pro odpočinek a nabrání sil. Workshopů se často účastní lidé (před)důchodového věku, čemuž náročnost v rámci možností přizpůsobuji.


Proč se zúčastnit mé fotoexpedice / workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, grafickým editorem, kompozicí a co je velmi důležité – s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Základní kompoziční vodítka
 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem
 • Práce s emocemi a celkovým vyzněním fotografie

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce – ukázky chování světla v různých situacích
 • Mlhy a podmínky jejich vzniku
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Ukážeme si, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Viola P.

Děkuji za kurz v krásném prostředí. Oceňuji profesionální a trpělivý přístup k nám všem s ohledem na naše dosavadní zkušenosti. Rozhodně mi kurz byl přínosem, zjistila jsem další funkce mého fotoaparátu, které jsem dosud nepoužívala. Pomohlo mi i vyslechnutí zkušeností dalších účastníků kurzu.

Jana P.

Moc díky za WS v Českém středohoří. Mám z něho nejlepší pocity, i když nám světlo tolik nepřálo. Spousta dobrých rad od Tebe, přednášky supr. Byla dobrá parta lidí, je to fajn poznat další blázny do focení :).

Janis K.

Bylo to velmi přínosné. Pro mě bylo hodně zajímavé zejména to, že jsem vše mohl slyšet uceleně a také to, že některé pro mně obtížné scény realizovatelné, jsou pro vás samozřejmé. Člověku to dodá pocit, že to vlastně jde.

Inna K.

Workshop se mi líbil, určitě jsem si odnesla pár dalších nových poznatků. Oceňuji Tvůj individuální přístup k účastníkům a snahu každého nějak obohatit, někam ho posunout, což nebývá úplně běžné na všech workshopech. Ráda jsem poznala nová, dosud neznámá místa i nové lidičky.

Olda Č.
Zjistili jsme, že jeden takový workshop je mnohokrát lepší než stokrát shlédnuté video na You Tube. Oceňujeme tvůj přístup, který byl v rámci možností individuální.
Michal J.

Chtěl by jsem ti poděkovat za dobře vedený workshop, kde se zajímavě kombinovaly praktické i teoretické znalosti a vzájemně se doplňovaly. Jelikož České středohoří znám, tak mě místa vhodná pro focení nepřekvapila, ale co bylo pro mě důležité je to, jak se nově na ně dívat, co hledat v krajině a jak udělat kompozici, která dává smysl a zaujme. V neposlední řadě jsme se velmi dobře věnovali i technické stránce fotografie a ovládání fotoaparátu. Nesmím též zapomenout na velmi přátelskou atmosféru, která dojem ještě umocnila.

Michaela H.

Mas to hezky promyslene a nam ses venoval na 100%. Libilo se mi i to, jak jsi ukazoval, jak a odkud přesne mame dane misto fotit, protože my sami bychom to urcite nevideli. Celkove se mi to libilo, jsi fajn lektor, hodne toho vis a umis a predavas to ochotne a lidsky dal. Jsem rada, ze jsem s vami jela 🙂

Jiří Č.
Takže ke kurzu – jednoduše skvělý!
Oceňuji přátelskou atmosféru, tvůj pohodový a klidný přístup, a přesto odborný. Super bylo, že jsi nebyl sám, ale byl s tebou Milan. Dobré bylo, že když jsem fotil, vlastně kdokoli, a třeba pak tápal, co a jak dál, najednou jsi se zjevil ty nebo Milan, a poradili nebo ukázali, jak byste to fotili. A to je pro mě nejcennější, vidět, jak to dělá profík, jak u toho přemýšlí, čeho si všímá apod. Dále mi to změnilo pohled na širokoúhlý objektiv, jak lépe pracovat s popředím a nebát se ani širokáč naklonit a využívat “kácejících linií”.
Zážitkový

Budeme cestovat, a tedy poznávat a prozkoumávat! Velkou část času se budeme pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte (ve zdravé míře) tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. A kromě fotek si odvezete zážitky spočívající v samotném bytí ve vzdálených (a přece v mnohém blízkých) krajích.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. V rámci samotného chození po krajině a zejména během večerní volné zábavy se diskutuje o focení, lidé sdílejí své zážitky z cest a fotografování, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Mnohdy mě navíc při workshopech doprovází také můj kamarád a kolega fotograf Milan Strachota, který se se mnou věnuje účastníkům na lokacích a obohacuje můj výklad o jeho postřehy.

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ, polarizační nebo ND filtr (kdo má) a hodit se může zápisník nebo notebook pro zapisování poznámek. Nepodceňte také počasí, v případě deštivého podzimu oceníte teplé nepromokavé oblečení a vysokou (pro případ focení potoků ideálně také nepromokavou) obuv.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení

V rámci workshopu mohu také zapůjčit vybrané fotoaparáty a objektivy značky Olympus / OM System, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Lokality, které navštívíme

Těšit se můžete na (fotograficky) nejzajímavější lokality, které můžete vidět na zde přiložených fotografiích. Jedná se zejména o místa jako jezero Bled, výhled na kostel Sv. Tomáše, Triglav, údolí Soči, Piran a další.

Žádná z lokalit nepředstavuje nijak náročnou túru – přestože fotografie mnohdy působí jako pořízené z dlouhé túry, prakticky všechny nejlepší lokality se nachází poblíž silnice a vesměs jdeme jen kousek od auta, často po rovině a jen občas do mírného kopce. Pobyt nám určitě nezkazí ani případný déšť – v okolí je dostatek zajímavých míst pro focení v horším počasí (vodopády, potoky a jejich soutěsky) či k zejména turistické návštěvě (klášter na bledském jezeře, Piran).

FOTOEXPEDICE – IDEÁLNÍ DÁREK

Také každý rok řešíte, jakým Vánočním či narozeninovým dárkem potěšit své blízké? Kolem nás je spousta věcí a všeobecně se dá říci, že věci, které opravdu potřebujeme, již máme, nebo si je sami pořídíme. V duchu hesla “Nejlepší věci na světě nejsou věci” tak stoupá obliba zážitků jako ideálních dárků. Co pak může být lepšího, než dárek, který umožní dotyčnému ponořit se do své profese či oblíbeného koníčku a posunout se v něm dál? Proto jdu takovému způsobu naproti a nabízím v případě zájmu vystavení poukazu v dárkovém vzhledu. Zároveň je možné v rámci dárkového poukazu zajistit také rezervaci ubytování, aby příjemce nemusel nic dalšího vyřizovat.

Ubytování

Základnou workshopu je Hotel Ribno, kde budou probíhat přednášky. V hotelu jsou dopředu rezervované pokoje pro všechny účastníky, a je tedy možné v objednávce zažádat o přepsání rezervace na Vaše jméno, případně si každý může zajistit ubytování samostatně. Primárně má každý svůj vlastní pokoj, kdy cena za osobu a noc s polopenzí je 94 €, při ubytování po dvou je cena cca 60 € osoba / noc s polopenzí. Detaily ohledně ubytování ovšem budou domlouvány individuálně.


Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Vzhledem ke vzdálenosti však počítám se vzájemnou domluvou účastníků ohledně možnosti spolujízdy. Vše se bude přesněji domlouvat cca 1 měsíc před konáním fotoexpedice, až bude jasnější počet účastníků.

Na místě se pak přesouváme formou spolujízdy, abychom zbytečně nejezdili více auty.

– Partneři vítáni! –

Vzhledem k povaze fotoexpedice, kdy se jedná o z mého pohledu perfektní formu dovolené, je možné vzít s sebou rovněž svého partnera / partnerku či jiný doprovod. Přestože partneři zřejmě nepojedou na fotoexpedici primárně čerpat mé znalosti a zkušenosti, budou se s výjimkou přednášek účastnit veškerého programu s námi, za což by zaplatili sníženou, vesměs symbolickou částku 1 500 Kč.

PROGRAM WORKSHOPU

Úterý

 • Setkání na místě, ubytování
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

Středa – Sobota
Přednášky:

 • Slovinsko – příroda, historie, lokace
 • Fotografická technika – základní pojmy, ovládání a nastavení fotoaparátu
 • Kompozice a estetika ve fotografii
 • Počasí, plánování a vnější vlivy
 • Rozbor vašich fotografií – tipy a zpětná vazba

 

 • Fotografování východu slunce (v případě příznivých podmínek)
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit (vizte hrubý výčet lokalit výše) s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a nastavením fotoaparátu
 • V plánu je také okořenění fotoexpedice výletem k moři do krásného starobylého městečka Piran
 • Fotografování západu slunce (v případě příznivých podmínek)
 • Den zakončíme vždy večeří a volným programem, kdy můžeme dále probírat vše možné ohledně focení, ale i přírody, cestování a všeho co nás napadne:-)

Neděle

 • Snídaně, rozloučení a odjezd zpět domů

Program je pochopitelně pouze orientační – upřesňovat se bude těsně před odjezdem a současně až na místě, v závislosti na počasí. Součástí jsou také přestávky mezi jednotlivými body programu, kdy si účastníci budou moci odpočinout, protřídit fotky apod.

Registrační formulář

*dle Všeobecných smluvních podmínek. Ubytování si účastníci hradí samostatně.
Odesláním Registračního formuláře se přihlašujete na zvolený fotografický workshop. Přihláška není závazná do zaplacení zálohy.

Leave a comment