Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Fotografický workshop / FOTOkurz

České středohoří

krajina dávných sopek

začátečníci – pokročilí

Fotografický workshop pro milovníky přírody. Fotografování krajiny patří mezi nejpokročilejší a současně nejpopulárnější fotografické disciplíny. Ty povedené zpravidla musí sloučit mnoho prvků, které nemůžete ovlivnit – počasí, světlo a samotný krajinný ráz. Další pak ovlivnit můžete – volba vhodné doby, motivu a kompozice, použitá technika i nastavení fotoaparátu. Na tomto workshopu (fotokurzu) se naučíte něco od každého. České středohoří nabízí takřka vše, co si může krajinářský fotograf přát – dramatické skály a kuželovité kopce se střídají s loukami, lesy a potoky s četnými vodopády. Zvu vás tedy k jejich poznávání!

AKTUÁLNÍ TERMÍN

27. září 2024

VOLNÁ MÍSTA

Velikost skupiny: 5-8 účastníků

Cena: individuální

Cenu si určí každý účastník sám na konci workshopu – více info níže.

Místo: České středohoří

Místo srazu bude upřesněno později.

Pro rezervování místa účastníka prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je workshop určen?

Nezáleží, jestli jste začátečník nebo zkušený fotograf – přestože budeme převážně venku, bude dost prostoru na praxi, ale i teorii, kterou vám rovnou předvedu v terénu, abyste jen neposlouchali pojmy, jejichž užití si lze někdy obtížně představit. Zaměřuji se na samotné ovládání a nastavení fotoaparátu, práci s ohnisky a zejména pak na kompozici a výběr motivu a lokality.

Jak workshop probíhá?

Sejdeme se rovnou na jedné z vybraných lokalit a vyrazíme do terénu. V něm se budeme pohybovat prakticky celý den, přičemž se vesměs vždy jedná o nenáročné a krátké procházky, bez výraznějších převýšení. V průběhu workshopu vám povím něco o místní krajině, ukážu, jak nastavit fotoaparát pro konkrétní situace, předám několik zajímavých tipů z praxe, zasvětím vás do práce s danou lokalitou a výběrem vhodného motivu i kompozice.

Den končí v případě slunečného počasí focením západu slunce, po němž proběhne shrnutí workshopu a zaplacení individuálního “vstupného”.

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Proč se zúčastnit mého workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, kompozicí a především obecně s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (vysvětlení s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Příklady, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Zážitkový

Budeme se pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. Někteří bydlí za humny, jiní jedou zdaleka – pro všechny ale zpravidla tato příležitost skýtá nové poznání a příjemně strávený čas.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. Přestože jde jen o pár hodin, v rámci samotného focení a chození po krajině se sdílí zážitky z cest a fotografování, diskutuje o focení, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ, případně další příslušenství jako jsou filtry apod. Nepodceňte také počasí, České středohoří umí být nevyzpytatelné, a tak v případě horší předpovědi oceníte teplé nepromokavé oblečení a vhodnou outdoorovou obuv.


Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Na místě se pak přesouváme jen v rámci relativně malé oblasti.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení!

Na místě bude k dispozici také několik fotoaparátů a objektivů značky Olympus, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Individuální vstupné

Čtete správně – rozhodl jsem se workshop nabídnout touto formou, neboť je mi sympatická a chci s ní také pracovat. Právě v tomto jednodenním formátu je to ideální příležitost. Každý účastník se jednoduše na konci workshopu anonymně (formou obálek na hotovost, které na začátku workshopu rozdám a na konci vyberu) rozhodne, kolik za něj zaplatí s ohledem na to, jak moc přínosný ho shledá a jak bude celkově spokojený + stejně tak s ohledem na finanční možnosti každého.

Pro závazné přihlášení na workshop vybírám jen vratnou zálohu 500 Kč.

Rád bych udělal workshop přístupný všem, kdo mají zájem, a tak i pokud byste si momentálně nemohli dovolit jeden z mých větších workshopů, nebo si nejste jisti, jestli by pro vás měl adekvátní přínos, můžete si to vyzkoušet v tomto zmenšeném, přesto focením i předáváním znalostí naplněném formátu.:-)

PROGRAM WORKSHOPU

 • 15:00h – setkání na místě (Lounsko / Litoměřicko)
 • Pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • V případě slunečného počasí – západní Středohoří v okolí Loun
 • V případě zamračeného / deštivého počasí – kopce a vodopády východního Středohoří
 • Večeři / svačinu mějte s sebou!
 • Fotografování západu slunce / dlouhočasových potoků
 • 19:30-20:00h – Ukončení workshopu

Program bude před konáním workshopu upřesněn. Může se rovněž změnit v závislosti na počasí.

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ

Leave a comment