Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Fotografický workshop / FOTOkurz

České středohoří

krajina dávných sopek

začátečníci – pokročilí

Fotografický workshop (fotokurz) je mnohem více než jen školou fotografování. Je zážitkem, který ve vás zůstane mnoho měsíců, let, nebo také celý život a pro nadšeného fotografa představuje perfektní dovolenou:-). Vezmu vás na ty nejfotogeničtější místa v Českém středohoří a povedu vás, abyste se zdokonalili ve vašem oblíbeném koníčku (či přímo vášni). Získáte znalosti fotografické teorie, které hned můžete vyzkoušet v praxi a pochopit souvislosti, které vám možná dříve unikaly. České středohoří nabízí takřka vše, co si může krajinářský fotograf přát – dramatické skály a kuželovité kopce se střídají s loukami, lesy a potoky s četnými vodopády. Zvu vás tedy k jejich poznávání!

AKTUÁLNÍ TERMÍN

27. září 2024

VOLNÁ MÍSTA

Velikost skupiny: 5-8 účastníků

Cena: individuální (500 Kč záloha)

Platí se 500 Kč jako záloha a podmínka účasti. Nad rámec této částky si pak určí cenu každý účastník sám na konci workshopu – více info níže.

Místo: České středohoří

Místo srazu bude upřesněno později.

Pro rezervování místa účastníka prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je workshop určen?

Základem je vztah ke krajině, přírodě a jejich focení. Nezáleží, jestli jste začátečník nebo zkušený fotograf – přestože budeme převážně venku, bude dost prostoru na praxi, ale i teorii, kterou vám rovnou předvedu v terénu, abyste jen neposlouchali pojmy, jejichž užití si lze někdy obtížně představit. Zaměřuji se na samotné ovládání a nastavení fotoaparátu, práci s ohnisky a zejména pak na kompozici a výběr motivu a lokality.

Jak workshop probíhá?

Sejdeme se rovnou na jedné z vybraných lokalit a vyrazíme do terénu. V něm se budeme pohybovat prakticky celý den, přičemž se vesměs vždy jedná o nenáročné a krátké procházky, bez výraznějších převýšení. V průběhu workshopu vám povím něco o místní krajině, ukážu, jak nastavit fotoaparát pro konkrétní situace, předám několik zajímavých tipů z praxe, zasvětím vás do práce s danou lokalitou a výběrem vhodného motivu i kompozice.

Den končí v případě slunečného počasí focením západu slunce, po němž proběhne shrnutí workshopu a zaplacení individuálního “vstupného”.

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Proč se zúčastnit mého workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, kompozicí a především obecně s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (vysvětlení s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Příklady, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Zážitkový

Budeme se pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. Někteří bydlí za humny, jiní jedou zdaleka – pro všechny ale zpravidla tato příležitost skýtá nové poznání a příjemně strávený čas.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. Přestože jde jen o pár hodin, v rámci samotného focení a chození po krajině se sdílí zážitky z cest a fotografování, diskutuje o focení, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ, případně další příslušenství jako jsou filtry apod. Nepodceňte také počasí, České středohoří umí být nevyzpytatelné, a tak v případě horší předpovědi oceníte teplé nepromokavé oblečení a vhodnou outdoorovou obuv.


Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Na místě se pak přesouváme jen v rámci relativně malé oblasti.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení!

Na místě bude k dispozici také několik fotoaparátů a objektivů značky Olympus, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Individuální vstupné

Čtete správně – rozhodl jsem se workshop nabídnout touto formou, neboť je mi sympatická a chci s ní také pracovat. Právě v tomto jednodenním formátu je to ideální příležitost. Každý účastník se jednoduše na konci workshopu anonymně (formou obálek na hotovost, které na začátku workshopu rozdám a na konci vyberu) rozhodne, kolik za něj zaplatí s ohledem na to, jak moc přínosný ho shledá a jak bude celkově spokojený + stejně tak s ohledem na finanční možnosti každého. Po zkušenostech jsem zavedl alespoň základní částku 500 Kč jako podmínku účasti, účastníci se ale nadále určují, kolik zaplatí nad tento rámec.

Rád bych udělal workshop přístupný všem, kdo mají zájem, a tak i pokud byste si momentálně nemohli dovolit jeden z mých větších workshopů, nebo si nejste jisti, jestli by pro vás měl adekvátní přínos, můžete si to vyzkoušet v tomto zmenšeném, přesto focením i předáváním znalostí naplněném formátu.:-)

PROGRAM WORKSHOPU

 • 15:00h – setkání na místě (Lounsko / Litoměřicko)
 • Pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • V případě slunečného počasí – západní Středohoří v okolí Loun
 • V případě zamračeného / deštivého počasí – kopce a vodopády východního Středohoří
 • Večeři / svačinu mějte s sebou!
 • Fotografování západu slunce / dlouhočasových potoků
 • 19:30-20:00h – Ukončení workshopu

Program bude před konáním workshopu upřesněn. Může se rovněž změnit v závislosti na počasí.

REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ

Leave a comment