19th Ave New York, NY 95822, USA

FOTOEXPEDICE / FOTOKURZ

ROZKVETLÉ DOLOMITY

začátečníci – pokročilí

Fotografický workshop pro milovníky cestování a přírody. Dolomity jsou výjimečným pohořím v rámci celých Alp. Jejich rozeklané zubaté štíty právem fascinují a přitahují malíře a fotografy po desítky, ne-li stovky let. Zvláště na jaře pak vynikne krása tohoto kraje, neboť dramatické skalní stěny jsou v údolích a na svazích doplněny neuvěřitelně rozkvetlými loukami hýřícími barvami květů rozmanitých vzácných rostlin. K tomu se přidávají průzračná horská jezera a potoky či pitoreksní kostely a mnohé další. Proto vás zvu k přidání se k této fotoexpedici, při které vám všechna ta místa ukážu a povedu vás k tomu, abyste je dokázali co nejlépe zachytit na fotce.

AKTUÁLNÍ TERMÍN

 

23.-28. ČERVNA 2023

VOLNÁ MÍSTA


Velikost skupiny: 4-8 účastníků

Cena: 6.990 Kč

V ceně není zahrnuto ubytování ani doprava.

Místo: Dolomity, Itálie

Místo ubytování bude upřesněno. V objednávce můžete zažádat o rezervaci pokoje, případně si každý může zajistit ubytování samostatně.

Pro zakoupení workshopu prosím vyplňte a odešlete formulář na konci stránky.

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je fotoexpedice určena?

Tuto výpravu nazývám fotoexpedice, jelikož se jedná fotokurz / foto workshop spojený s výjezdem do zahraničí, a tedy z velké části s objevováním a zážitky ze vzdálenějších končin. Zúčastnit se může opravdu každý, koho zajímá fotografování krajiny, přičemž není vyžadována přílišná znalost, takže ani méně zkušení fotografové by se určitě neměli ztrácet. Navíc bude dostatek času se každému věnovat individuálně, dle jeho aktuální úrovně. Stejně jako na mých pokročilejších workshopech nicméně kladu zvýšený důraz na kompozici a pokročilejší práci s prostorem a světlem, stejně jako na specifické funkce a možnosti nastavení fotoaparátů a úpravy fotografií v počítači.


Jak fotoexpedice probíhá?

Forma fotoexpedice se trochu liší od klasického workshopu / kurzu. Důležitou součástí je samotná cesta do zahraničí a prozkoumávání nových, vzdálenějších míst a krajiny, kterou v naší jinak rozmanité a krásné domovině zkrátka nenajdeme. Více času tedy budeme trávit venku, abychom náš čas na daném místě využili co nejvíce k poznávání, spíše než vysedávání nad teorií v hotelu. Samozřejmě vám toho chci ale zároveň co nejvíce předat i z této oblasti, proto zvláště navečer bude dostatek prostoru i pro tento aspekt fotoexpedice. Čas si určitě najdeme i na trochu té “obyčejné” turistiky, kdy navštívíme i místa, která nejsou primárně o fotografii ale vyznačují se atmosférou a jejich návštěva je zážitkem sama o sobě.

Náročnost

» Zobrazit více

Dolomity mají obrovskou výhodu v síti kvalitních silnic, které mnohdy šplhají vysoko do horských sedel a prakticky všechna ta malebná místa jsou často přístupná k focení kousek od silnice, nebo jen krátkou procházkou při nejhorším do mírného kopce. Fotoexpedice je tedy přístupná prakticky jakékoli věkové / zdatnostní kategorii. Celkově se snažím workshopy ladit spíše do pohodové roviny a případné namáhavější úseky kombinuji s místy, kam se dá dojet autem apod. V průběhu dne také vyčleňuji prostor pro odpočinek a nabrání sil. Workshopů se často účastní lidé (před)důchodového věku, čemuž náročnost v rámci možností přizpůsobuji.

» Skrýt


Proč se zúčastnit mé fotoexpedice / workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, grafickým editorem, kompozicí a co je velmi důležité – s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

 • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
 • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

 • Základní kompoziční vodítka
 • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
 • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
 • Co funguje vs. co nefunguje (s praktickými ukázkami)
 • Práce všeobecně s prostorem a světlem
 • Práce s emocemi a celkovým vyzněním fotografie

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

 • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
 • Roční období / denní doba / poloha slunce – ukázky chování světla v různých situacích
 • Mlhy a podmínky jejich vzniku
 • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
 • Mokrá varianta – být vždy připraven
 • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Ukážeme si, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Práce s grafickým editorem

» Zobrazit více

 • Prezentováno na Adobe Photoshop
 • Vyvolání fotky v RAW editoru
 • Základní možnosti úprav
 • Práce s vrstvami a maskami
 • Osvědčené postupy vs. časté způsoby, jak mnozí fotografii degradují

» Skrýt

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Zážitkový

Budeme cestovat, a tedy poznávat a prozkoumávat! Velkou část času se budeme pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte (ve zdravé míře) tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. A kromě fotek si odvezete zážitky spočívající v samotném bytí ve vzdálených krajích.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. V rámci samotného chození po krajině a zejména během večerní volné zábavy se diskutuje o focení, lidé sdílejí své zážitky z cest a fotografování, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Mnohdy mě navíc při workshopech doprovází také můj kamarád a kolega fotograf Milan Strachota, který se se mnou věnuje účastníkům na lokacích a obohacuje můj výklad o jeho postřehy.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení

V rámci workshopu mohu také zapůjčit vybrané fotoaparáty a objektivy značky Olympus / OM System, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Lokality, které navštívíme

Těšit se můžete na (fotograficky) nejzajímavější lokality, které můžete vidět na zde přiložených fotografiích. Jedná se zejména o místa jako Passo Giau, Passo Sella, Tre Cime, Cinque Torri, Santa Maddalena, Alpe di Siusi, Lago di Landro a další.

Žádná z lokalit nepředstavuje nijak náročnou túru – přestože fotografie mnohdy působí jako pořízené z celodenního výšlapu, Dolomity jsou protkané sítí silnic, které často vedou i do velmi vysokých sedel a většina fotogenických lokalit je velmi blízko silnic a parkovišť. Pobyt nám určitě nezkazí ani případný déšť – v okolí je dostatek zajímavých míst pro focení v horším počasí (vodopády, potoky, erodované skalní útvary) či k zejména turistické návštěvě (Cortina di Ampezzo).

FOTOEXPEDICE – IDEÁLNÍ DÁREK

Také každý rok řešíte, jakým Vánočním či narozeninovým dárkem potěšit své blízké? Kolem nás je spousta věcí a všeobecně se dá říci, že věci, které opravdu potřebujeme, již máme, nebo si je sami pořídíme. V duchu hesla “Nejlepší věci na světě nejsou věci” tak stoupá obliba zážitků jako ideálních dárků. Co pak může být lepšího, než dárek, který umožní dotyčnému prožít nádhernou dovolenou a ještě se toho spoustu naučit? Proto jdu takovému způsobu naproti a nabízím v případě zájmu vystavení poukazu v dárkovém vzhledu.

Ubytování

Místo ubytování bude upřesněno. Detaily ohledně ubytování (snídaně / polopenze apod.) budou domlouvány individuálně.

Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Vzhledem ke vzdálenosti však počítám se vzájemnou domluvou účastníků ohledně možnosti spolujízdy. Vše se bude přesněji domlouvat cca 1 měsíc před konáním fotoexpedice, až bude jasnější počet účastníků.

Na místě se pak přesouváme formou spolujízdy, abychom zbytečně nejezdili více auty.

– Partneři vítáni! –

Vzhledem k povaze fotoexpedice, kdy se jedná o z mého pohledu perfektní formu dovolené, je možné vzít s sebou rovněž svého partnera / partnerku či jiný doprovod. Přestože partneři zřejmě nepojedou na fotoexpedici primárně čerpat mé znalosti a zkušenosti, budou se s výjimkou přednášek účastnit veškerého programu s námi, za což by zaplatili sníženou, vesměs symbolickou částku 1 500 Kč.

PROGRAM WORKSHOPU

Pátek

» Zobrazit více


Setkání na místě, ubytování

 • Přivítání, úvod do fotoexpedice
 • Volitelně fotografování západu slunce
 • Večerní přednáška – Dolomity – příroda, historie,lokace
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Sobota

» Zobrazit více

 • Volitelně fotografování východu slunce
 • Přednáška – Technika
 • Přednáška – Kompozice
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Neděle

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Přednáška – Plánování a vnější vlivy
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Pondělí

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Přednáška – Úprava fotografií v grafickém editoru
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Úterý

» Zobrazit více

 • Fotografování východu slunce – dle podmínek
 • Odpolední pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
 • Fotografování západu slunce – dle podmínek
 • Rozbor fotografií účastníků, tipy a zpětná vazba
 • Večeře, volná zábava a diskuze:-)

» Skrýt

Středa

» Zobrazit více

 • Volitelně fotografování východu slunce
 • Snídaně, rozloučení a odjezd zpět domů

» Skrýt

Program je pochopitelně pouze orientační – upřesňovat se bude těsně před odjezdem a současně až na místě, v závislosti na počasí. Součástí jsou také přestávky mezi jednotlivými body programu, kdy si účastníci budou moci odpočinout, protřídit fotky apod.

POZOR – garantuji všem vrácení zaplacených záloh (resp. i plné částky) v případě nemožnosti fotoexpedici konat v důsledku vládních opatření proti koronaviru.

Registrační formulář

*dle Všeobecných smluvních podmínek. Ubytování si účastníci hradí samostatně.
Odesláním Registračního formuláře se přihlašujete na zvolený fotografický workshop. Přihláška není závazná do zaplacení zálohy.