— Dodatek: Nově můžete při zakoupení Luminaru použít slevový kód „MSN10„, se kterým získáte 10% slevu! Kód zadáte při zadávání platby.
Už nějakou dobu (cca 2-3 roky) implementuji software Luminar Neo ve formě pluginu do své práce s fotkami v Adobe Photoshop. Nejprve jsem měl o jeho smyslu pochybnosti a spíše měl v úmyslu držet se zavedených postupů a jejich zdokonalování. To se ale změnilo a dnes považuji Luminar za doplňkovou, ale přesto důležitou součást mého procesu úpravy fotografií.
Luminar mě před časem oslovil, jestli mám zájem stát se součástí jejich ambasadorského programu. Do té doby jsem o software neměl zájem, ale když se objevila možnost ho otestovat, rozhodl jsem se, že to zkusím (bez valných očekávání). Chtěl jsem nejdříve software poctivě otestovat, než o něm něco napíšu – samozřejmě software už dlouho netestuju, ale normálně používám, takže je už opravdu načase se o tom zmínit:-).
Ukázka filtru Mystical – poněkud výrazná úprava
Mystical – jemná úprava pro dodání snovosti
Znal jsem Luminar hlavně jako software pro AI úpravy fotografií, kdy umělá inteligence má udělat práci tak nějak za vás, bez větší kontroly nad výsledkem. To rozhodně nebylo něco, co by mě zajímalo. Postupně jsem ale objevil jeho potenciál pro precizní práci s fotkami, na kterou jsem zvyklý s Photoshopem.
Sunrays – ztlumený efekt pro jemné dotvoření světelného závoje a prozářené atmosféry
Pro mě síla Luminaru nespočívá v tom, že se stane zásadní součástí post procesu namísto Lightroomu nebo Photoshopu a úpravy na něm budou stát, ale naopak v tom, že je citlivě začleněn do mého stávajícího způsobu práce s fotkami.
S Luminarem je možné věci přehnat a vyhnat do extrému (to ale i s Photoshopem), to ale není, co by člověk hledal. To kouzlo spočívá v jemném dávkování jeho vybraných funkcí na samotný závěr úprav fotografie. Je to taková třešnička na dortu či koření v omáčce – jde to i bez toho, ale Luminar dodá fotce trochu toho lesku, nebo spíše atmosféry a pomůže ji oživit, když se s ním pracuje s citem.
Ukázka funkce Sky – nahrazení oblohy
Příklad za všechny – můžete do fotky natvrdo přidat umělé slunce. Zkušené (a leckdy asi i nezkušené) oko to pozná, ale je třeba říct, že to nevypadá špatně. Tímto způsobem ale s fotkami určitě pracovat nehodlám (tedy vkládat umělé slunce někam, kde nemá co dělat) – když ale s tímto nástrojem pracujete citlivě, můžete ono umělé slunce umístit tam, kde se nachází slunce skutečné a jen pomoci dotvořit atmosféru přidáním pár paprsků, nebo ještě lépe světelného závoje.
Při zakázkovém focení architektury je velmi šikovná funkce Sky, sloužící k vyladění nebo kompletnímu nahrazení nebe. V krajině to považuji za krajní variantu, kdy vše ostatní ve fotce dobře funguje a jen nepěkné / nudné nebe to kazí. I tak se tomu ale snažím vyhýbat. U architektury jde ale o skvělou funkci, jelikož tam již tolik nejde o autentičnost (alespoň ne z hlediska momentálních podmínek) a vše je o výsledném obrazu. Díky této funkci je pak možné vložit vlastní nebe, případně některé z přednastavených. Je možné si i různé oblohy dokoupit. Skvělé je, že tato funkce dokáže i sjednotit a svým způsobem „přesvítit“ celou scénu tak, aby odpovídala vložené obloze.
Výsledný efekt po vymaskování a utlumení síly efektu
Co je důležité – vedle doladění dané funkce pomocí posuvníků, můžete pracovat také s maskami podobně jako ve Photoshopu nebo Lightroomu. Tím můžete docílit ještě přesnějšího dávkování daného efektu pouze ve vybraných oblastech fotky.
Funkce, které zatím v Luminaru (a ne vždy) používám:
Structure (AI) – zdůraznění jemných textur a detailů
Landscape (Dehaze; Golden hour) – odstranění oparu a zdůraznění záře a barev zlaté hodinky
Relight (AI) – zesvětlení pozadí vs. ztmavení popředí (spíše výjimečně)
Sunrays – přidání slunečních paprsků / světelného závoje
Mystical – dodání snovosti po vzoru Orton efektu
To je vše, přičemž ne vždy použiju všechny funkce, a i když je využiju, zpravidla jen na několik málo procent. Dokázal bych se bez toho obejít, ale jak jsem psal výše – Luminar může dodat fotkám trochu toho koření a je skvělý na závěrečné doladění a „učesání“ fotky do finální podoby. Na takový způsob práce ho mohu vřele doporučit.