Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA

Fotografický workshop / fotokurz

České ŠVÝCARSKO

SKÁLY, LOUKY, LESY

začátečníci – pokročilí

Fotografický workshop pro milovníky přírody. Fotografování krajiny patří mezi nejpokročilejší a současně nejpopulárnější fotografické disciplíny. Ty povedené zpravidla musí sloučit mnoho prvků, které nemůžete ovlivnit – počasí, světlo a samotný krajinný ráz. Další pak ovlivnit můžete – volba vhodné doby, motivu a kompozice, použitá technika i nastavení fotoaparátu. Na tomto workshopu (fotokurzu) se naučíte něco od každého. České Švýcarsko se stalo “Mekkou” všech krajinářských fotografů nejen z ČR, a oprávněně. Pestrá mozaika mohutných skalních stěn, hluboko zařízlých údolí jimiž se prodírá nádherná říčka Kamenice či Křinice, starých listnatých (i odcházejících smrkových) lesů a pastvin, na nichž se s oblibou k ránu povalují mlhy… Co více si přát! Zvu vás tedy k poznávání krás tohoto unikátního kraje.

AKTUÁLNÍ TERMÍN

Momentálně není vypsaný žádný termín tohoto konkrétního workshopu.

Pro termíny jiných workshopů, přejděte prosím sem – https://markusnakus.cz/workshopy/ .

Proč to dělám?

Fotografování krajiny i samotný pobyt v ní je pro mě vždy intenzivní zážitek, který mě nabíjí, naplňuje a umožňuje mi prožívat daný okamžik. Když se mi podaří všechny dojmy přenést do fotky tak, že je mohou vnímat i ostatní, je radost dvojnásobná. Chci vám předat mé znalosti a zkušenosti, aby i vy jste mohli z focení i bytí v krajině mít silné zážitky a dokázali je přenést do svých fotografií, které nadchnou a chytnou za srdce vás i každého, kdo je uvidí.

Pro koho je workshop určen?

Nezáleží, jestli jste začátečník nebo zkušený fotograf – přestože budeme převážně venku, bude dost prostoru na praxi, ale i teorii, kterou vám rovnou předvedu v terénu, abyste jen neposlouchali pojmy, jejichž užití si lze někdy obtížně představit. Zaměřuji se na samotné ovládání a nastavení fotoaparátu, práci s ohnisky a zejména pak na kompozici a výběr motivu a lokality.

Jak workshop probíhá?

Sejdeme se rovnou na jedné z vybraných lokalit a vyrazíme do terénu. V něm se budeme pohybovat prakticky celý den, přičemž se vesměs vždy jedná o nenáročné a procházky, bez výraznějších převýšení. V průběhu workshopu vám povím něco o místní krajině, ukážu, jak nastavit fotoaparát pro konkrétní situace, předám několik zajímavých tipů z praxe, zasvětím vás do práce s danou lokalitou a výběrem vhodného motivu i kompozice.

Pobyt v přírodě si proložíme pauzou na oběd, kde bude rovněž prostor pro diskuzi a předávání (nejen) mých znalostí a zkušeností. Den končí v případě slunečného počasí focením západu slunce.

OHLASY ÚČASTNÍKŮ

Václava B.

Musím říct, že to pro mě byl moc příjemně strávený čas. Určitě jsem se dozvěděla mnoho užitečných informací, mj. o světle a správně nasvícených objektech a využití mobilních aplikací pro pohyb slunce. Takže podtrženo sečteno, mám se společného setkání velmi příjemný pocit pocit moc ráda jsem Vás potkala osobně a vím kdo se skrývá za skvělými fotografiemi a také mám větší motivaci se zlepšovat.

Zlatka G.

Chcem sa Vám pekne poďakovať za Váš prístup a snahu odovzdať nám čo najviac názorných teoretických poznatkov ale hlavne praktických skúseností. Spoznala som krásnu lokalitu, ktorú som predtým obdivovala len na internete, príjemných ľudí a hlavne mám pocit, že ma to v krajinárskej fotografii posunulo ďalej :).

Milan M.

Musím říci, že každý mne zatím nabil spoustou energie a při jízdě domů jsem si pokaždé říkal, že jsem byl pryč asi týden, než jsem si uvědomil, že to bylo v podstatě “pár” hodin. Atmosféra úžasná a kolegové i vy jako lektoři super:-).

Ivan M.

Vaše workshopy jsou pro mě vždy inspirativní a mnoho si z nich odnesu! Nehledě na nové dovednosti, tak i lokace, kam bych se asi sám obtížněji dostával 🙂

Proč se zúčastnit mého workshopu?

Krom toho, že věřím, že jsem schopen vám srozumitelně předat mé již poměrně bohaté znalosti a zkušenosti, má fotografický workshop několik rozměrů, kvůli kterým má bez pochyby smysl ho absolvovat. Jsou to především tyto:

 

Naučný

Jako lektor vás povedu, abyste se naučili a osvojili si práci s fotoaparátem, kompozicí a především obecně s prostorem a světlem. Vzhledem k počtu účastníků se mohu věnovat každému individuálně a dostatek času nám umožní naučit se krajinu pozorovat a číst. Konkrétněji se pak zaměřuji na:

Ovládání a nastavení fotoaparátu

» Zobrazit více

  • Práce s fotoaparátem v konkrétních situacích při fotografování krajiny – s ohledem na světelné i klimatické podmínky, polohu slunce s ohledem na záběr, směřování pozornosti apod.
  • Funkce a postupy, které pomáhají k lepší ostrosti fotky, rozšiřují možnosti práce s náročnými světelnými podmínkami, či jednoduše usnadňují celý proces.

» Skrýt

Práce s kompozicí

» Zobrazit více

  • Jak při komponování záběru poskládat jednotlivé objekty v něm tak, aby se vzájemně nerušily, ale naopak spolu komunikovaly a doplňovaly se
  • Podle čeho volit hlavní motiv snímku
  • Co funguje vs. co nefunguje (vysvětlení s praktickými ukázkami)
  • Práce všeobecně s prostorem a světlem

» Skrýt

Plánování a zohlednění vnějších vlivů

» Zobrazit více

  • Příprava na focení s ohledem na lokalitu
  • Roční období / denní doba / poloha slunce
  • Předpověď počasí – tipy na aplikace a servery
  • Mokrá varianta – být vždy připraven
  • Není špatného počasí pro focení, nýbrž pouze nedostatečně kreativních fotografů:-) Příklady, jak kreativně reagovat na změny počasí, být s nimi v souladu a využít je ve svůj prospěch.

» Skrýt

Zážitkový

Budeme se pohybovat na čerstvém vzduchu v krásné fotogenické krajině. Pro leckoho (včetně mě) je již toto samotné vždy velkou odměnou. Objevíte nová místa, zaměstnáte tělo i smysly při průzkumu terénu a hledání vhodného místa pro focení. Někteří bydlí za humny, jiní jedou zdaleka – pro všechny ale zpravidla tato příležitost skýtá nové poznání a příjemně strávený čas.

 

Společenský

Prakticky bez výjimky se vždy sejde skvělá parta lidí. Přestože jde jen o pár hodin, v rámci samotného focení a chození po krajině se sdílí zážitky z cest a fotografování, diskutuje o focení, leckdy zabředneme i hlouběji ke vztahu k přírodě a zkrátka o témata a dobrou zábavu nikdy není nouze. Nezřídka se může stát, že si krom vědomostí a zážitků odvezete také nová přátelství.

NĚKOLIK MOMENTEK Z PROBĚHLÝCH WORKSHOPŮ

Lektor – Marek Ondráček

Fotografování krajiny se věnuji více než 10 let. Mé focení mě dovedlo až k firmě Olympus, kde jsem do roku 2020 působil jako produktový specialista a dodnes jsem ambasadorem a externím školitelem této značky. Jsem však schopný pomoci s nastavením fotoaparátů jakékoli značky a na workshopu jsou vítáni majitelé jakékoli zrcadlovky či bezzrcadlovky. Mám tedy dlouholetou praxi jak se samotným fotografováním, tak s lektorováním a komunikací s lidmi. Předávání znalostí a zkušeností ostatním bez ohledu na jejich aktuální fotografickou úroveň je pro mě velmi naplňující a vždy mám radost, když účastníci odcházejí z workshopu obohaceni, což je mým cílem. Další info naleznete v sekci “O mně” 🙂

Co si vzít s sebou?

Krom vlastního fotoaparátu a objektivů libovolné značky doporučuji přinést si také stativ, případně další příslušenství jako jsou filtry apod. Nepodceňte také počasí, v případě deštivého podzimu oceníte teplé nepromokavé oblečení a vysokou (ideálně také nepromokavou) obuv.


Doprava

Doprava na místo konání workshopu je individuální. Na místě se pak přesouváme jen v rámci relativně malé oblasti.

Fotoaparáty a objektivy Olympus k zapůjčení

V rámci workshopu mohu také zapůjčit vybrané fotoaparáty a objektivy značky Olympus / OM System, které si účastníci budou moci zapůjčit po dobu konání workshopu a poctivě vyzkoušet v praxi. Ideální pro každého, kdo se rozhoduje o koupi, nebo by čistě chtěl vyzkoušet tuto foto techniku jinde, než na prodejně.

Program workshopu

11h – Setkání na místě

  • Pohyb v krajině (auty i pěšky), poznávání různých lokalit s ukázkami, jaké jsou možnosti práce s daným prostorem, světlem a samozřejmě s nastavením fotoaparátu
  • Oběd řešen formou vlastní svačiny v terénu
  • V případě slunečného počasí – skály (Pravčická brána / Jetřichovické vyhlídky)
  • V případě zamračeného / deštivého počasí – říčky Kamenice / Křinice
  • Fotografování západu slunce / dlouhočasových potoků

17:00 – ukončení workshopu

Program bude před konáním workshopu upřesněn. Může se rovněž změnit v závislosti na počasí.

Leave a comment